گزارش کارآموزی پروسه ی ساخت و کاربرد گرانول و اوره با پوشش گوگردی (کار خانه ایران آرشا ) ۷۵ ص

Word2007777

موضوع:

پروسه ی ساخت و کاربرد گرانول و اوره با

پوشش گوگردی

محل کارآموزی :

کار خانه ایران آرشا

مقدمه

کشاورزی در ایران قدمت چندین هزار ساله و بخشی از گیاهان مهم زراعی جهان ریشه در فلات ایران دارد.

گندم پارسی “Triticum persicum ” که هنوز به صورت خودرو در مناطق شمال غربی کشور یافت می شود یکی از اقلام زراعی ارزشمند در ایران باستان غربی بود. یونجه که بهترین علوفه در تغذیه و پرورش دام محسوب می شود از ایران به سایر نقاط جهان برده شده است. در اواسط سده پنجم میلادی، کشت نیشکر سطح وسیعی از اراضی کشاورزی خوزستان را پوشانده بود و شکر سفید برای نخستین بار در اوایل سده ششم میلادی در ایران تولید شد. در همین دوره از تاریخ کشورمان، مصرف آب و فعالیت های کشاورزی در خوزستان به حدی گسترش یافته بود که در ماه های گرم تابستان قطره ای از آب رودخانه کارون به خلیج فارس نمی رسید!

در ایران امروز نیز بخش کشاورزی از اهمیت ویژه ای برخوردار و در برگیرنده ۴۰ درصد جمعیت شاغل کشور و مولد ۲۲ درصد درآمد ناخالص ملی است. علی رغم محدودیت های شدید اقلیمی، بخش کشاورزی شاهد موفقیت های چشم گیری در زمینه افزایش حجم محصولات زراعی طی سال های اخیر بوده است. مثال بارز در این مورد افزایش تولید سرانه غلات، از ۲۳۰ کیلوگرم به ۲۷۷ کیلوگرم، علی رغم بیش از دو برابر شدن جمعیت کشور طی ۲۵ سال گذشته است که افزایش مصرف کود شیمیایی نقش عمده ای در این تحول داشته است. جالب است بدانیم که تولید سرانه غلات در هندوستان، پاکستان و بنگلادش که از کشورهای مهم تولید کننده غلات در جهان سوم محسوب می شوند، در حال حاضر به ترتیب ۲۵۰،۱۹۰ و ۲۵۰ کیلوگرم است.

صنعت کود شیمیایی در ایران متکی به منابع غنی گاز کشور است، که علاوه بر تأمین خوراک اولیه انبوهی از گوگرد بازیافتی را در خدمت توسعه این صنعت قرار می دهد. طی دو دهه چهل و پنجاه شمسی کشور ما به عنوان پیشتاز توسعه و نوآوری در صنایع کود شیمیایی منطقه خلیج فارس جلوه گر شد. ایران اولین تولید کننده کودهای ازتی و فسفاتی و نخستین صادر کننده بزرگ گوگرد و آمونیاک در منطقه بود. متأسفانه تهاجم نظامی عراق در مهرماه ۱۳۵۹ و جنگ هشت ساله ای که به دنبال آورد، ضربه شدیدی به صنعت کود شیمیایی کشور وارد کرد و مانع از توسعه های بعدی آن شد. در حال حاضر ظرفیت احداث شده کود شیمیایی ایران۵/۲ میلیون تن در سال و تولید واقعی حدود ۸۰ درصد این ظرفیت است.

مصرف کود شیمیایی تا سال ۱۳۲۵ برای زارعین ایرانی ناشناخته بود. در آن سال با آغاز بهره برداری از کارخانه کوچکی در حوالی کرج که مواد فسفاتی تولید می کرد، به تدریج مصرف کود شیمیایی در مقیاس محدود متداول شد. در اوایل دهه بعد دولت اقدام به واردات ۱۷۹ تن نیترات آمونیوم و سوپر فسفات تربیل کرد که توزیع و فروش آن مدت ها به طول انجامید. بعدها مصرف کودهای شیمیایی گسترش یافت و در اواخر دهه شصت شمسی از مرز ۲ میلیون تن در سال گذشت.

یکی از ویژگی های نامطلوب مصرف کود شیمیایی کشور طی دهه شصت نخستین سال های دهه اخیر وجود عدم تناسب و توازن بین مصرف عناصر سه گانه کودی (ازت، فسفر و پتاسیم) بود که با تدابیر اتخاذ شده توسط برنامه ریزان و پژوهشگران وزارت کشاورزی و سازمان های وابسته به آن تا حدود زیادی در سال های اخیر بهبود یافته است.

مصرف کود شیمیایی در ایران کماکان در مراحل تکاملی قرار دارد. بی تردید کاهش یارانه و برنامه ریزی در جهت حذف نهایی آن، تشویق، اشاعه عرضه و مصرف کدهای چند عنصری حاوی مواد مغذی اصلی و ریزمغذی های مورد نیاز گیاهان در شرایط اقلیمی- کشاورزی و خاک های مناطق مختلف کشور، راهگشای تحولات مطلوب در زمینه استفاده بهینه از کود شیمیایی، در راستای ایجاد امنیت غذایی و کشاورزی پایدار در کشور خواهد بود.

فهرست مطالب

عنوان

صفحه

مقدمه

فصل اول: تاریخچه کارخانه

چارت سازمانی

فصل دوم : بخش پتروشیمی

تاریخچه ایی از صنعت پتروشیمی

فصل سوم :نگاهی گذرا به مصرف کودهای شیمیایی

استفاده از کودهای شیمیایی

عوارض و مضرات ناشی از مصرف زیاد کودهای شیمیایی

فصل چهارم : سیکل های اوره

مقدمه ای بر مباحث پیرامون اوره

از نظر کشاورزی

بهترین سیکل طبیعی اوره

محصولات صنعتی اوره

طرح تولید محصولات صنعتی اوره

واکنش دهنده ها

واکنشگاه و تبدیل کربامیت

تبدیل کربامیت به اوره

بازیافت اوره

بخش شیمی

ساری کود (گوگرد کشاورزی گرانوله)

فصل پنجم :کارهای انجام شده توسط شرکت

(تولید دانه های گرانول)

ارزیابی پتاس

تستPH

تست قلیایی

تولید دانه های گرانول

کود ماکرو کامل گرانوله

فصل ششم :تولید اوره با پوشش گوگردی(SCU)

مشخصات کود

نحوه و میزان مصرف

تولید اوره با پوشش گوگردی

ارزیابی دانه های گرانول تهیه شده

ارزیابی اوره با پوشش گوگردی

فصل هفتم :کاربرد انواع کودهای ماکرو

(ازت فسفات-پتاس)

کاربرد کود

انواع کودها

اوره

اوره با پوشش گوگردی(SCU)

سولفات آمونیوم

آمونیوم کلراید

کودهای نیترات دار

کودهای ازته کند حل

فسفر

کودهای فسفاته

فسفاتهای آمونیومی

پتاسیم

مدیریت استفاده از کود

کودهای پتاسیمی

مصرف کودهای پتاسه در شالیزار

فصل هشتم :اثرات کاربرد کودهای شیمیایی

تجربیاتی از کشور پاکستان

اثرات شوری بر رشد و نمو گیاهان زراعی

اثرات قلیائیت (سدیمی بودن) بر رشد و نمو گیاهان زراعی

اثرات مصرف کودهای شیمیایی در اراضی شور

کاربرد کودهای شیمیایی در اراضی شور

گندم

ذرت

برنج

خلاصه نتایج

منابع

۱

۷

۹

۱۷

۱۹

۲۶

۲۷

۲۷

۲۷

۲۸

۲۸

۲۸

۲۹

۲۹

۳۰

۳۰

۳۴

۳۴

۳۴

۳۵

۳۶

۳۹

۴۰

۴۰

۴۱

۴۲

۴۵

۴۶

۴۶

۴۷

۴۸

۵۰

۵۰

۵۱

۵۱

۵۲

۵۳

۵۳

۵۴

۵۵

۵۶

۶۲

۶۳

۶۵

۶۶

۶۷

۶۸

۷۰

۷۲

۷۳

۷۵

 

نوشته گزارش کارآموزی پروسه ی ساخت و کاربرد گرانول و اوره با پوشش گوگردی (کار خانه ایران آرشا ) ۷۵ ص اولین بار در مرکز دانلود پروژه ها و مقالات اماده پدیدار شد.